Menu

Poradnik WoW

Przygodę w świecie World of Warcraft rozpoczynamy od wyboru profesji, jest to sprawa bardzo ważna, warunkuje ona ilość złota i zasobów jakie będziemy posiadać.

Wybór ten ma również wpływ na przyszłe przedmioty oraz ulepszenia jakimi będziemy dysponować. Wspomina się , że dobór profesji powinien zależeć  od klasy postaci, a w dużej mierze jest to prawda aczkolwiek nie musi stanowić to reguły, bowiem każdy może wybrać profesję jaką tylko zechce, a to czy będzie ona pasowała do danej klasy to już inna sprawa.

Profesje dzielimy na takie  z których pozyskujemy składniki oraz takie, które ze składników tworzą przedmioty. Uważamy iż podstawowe warianty połączeń powinny być dobrze każdemu znane gdyż bardzo ułatwia to rozgrywkę. Standardowy schemat profesji u każdej z postaci jest następujący: 1 profesja typu zbieractwo + jedna profesja typu Crafting ( tworzenie). Najbardziej znane  to oczywiście Alchemy + Herbalism, Mining + Blacksmithing/Jewelcrafting, Skining + Leatherworking oraz Tailoring+ Skining.

 

Pisaliśmy już w naszym poradniku WoW, że dobrze jest dobierać profesje do poszczególnej klasy. Dlaczego? Otóż każda klasa w WoW ma przyporządkowany określony typ zbroi, którą może nosić. Np. Mag może nosić ubrania z zdiedziny Cloth, które otrzymujemy  z Tailoring, a więc dla Maga dobry będzie Tailoring. Również w przypadku np. Rogue. Rogue nosi Leather więc najbardziej odpowiedni będzie dla niego Leatherworking. Są to wzorce najbardziej znane wśród graczy i chętnie stosowane. Również popularne jest tworzeni profesji ukierunkowanych na zarobki czyli prawie we wszystkich przypadkach Mining+ Herbalism (Skinning jest mniej dochodowy). Jeżeli chodzi o zależność od siebie poszczególnych profesji , to najwięcej wpływu na rozgrywkę ma Mining, z którego materiały wykorzystywane są w aż trzech innych profesjach (Blacksmithing, Jewelcrafting oraz Engineering). Możemy zatem dojść do wniosku iż Mining to najpopularniejsza profesja w grze , również dzięki temu, że sam Mining potrafi generować spore zyski.  Profesje takie jak  Jewelcrafting czy Enchanting mogą być wybrane dla każdej postaci ze względu na to, że są to profesje, które ulepszają itemy.

Poradnik WoW - graczom.pl

Poradnik WoW – graczom.pl

Enchanting nie jest powiązany z żadną drugą profesją, dlatego też jest najtrudniejszą profesją do wyskillowania. Wydaję nam sięm że najciekawszą profesją jest Engineering, który jednak stosunkowo rzadko jest wybierany. Dlaczego? Otóż wszyscy zarzucają tej profesji, że „zajmuje się rzeczami nieistotnymi” Inaczej mówiąc nie tworzy nic przydatnego. Jednak mija się to z prawdą, gdyż Engineering daje nam takie przedmioty jak liczne ładunki wybuchowe, bryle czy motocykl, który jest oznaką najwyższego fejmu  w World of Warcraft (jego zrobienie to koszt około 7 tysięcy złota). Wyróżniamy także profesje poboczne. Jednak nie mają one tak dużego znaczenia jak profesje główne, ale są bardzo przydatne. Do profesji pobocznych  zaliczamy First Aid, Cooking, Fishing. First Aid szczególnie przydatny jest dla postaci, które nie mają własnego leczenia (Rogue, Mage, Warrior, Hunter) First Aid jest zwłaszcza pomocny podczas nabijania poziomów. W walce jeden na jeden średnio się przydaje. Natomiast Cooking jest zdecydowanie częściej wybieraną profesją ponieważ służy wszystkim klasom jednakowo. Tworzy jedzenie najwyższej klasy (zdecydowanie lepsze niż to, które kupujemy u vendora + nie musimy płacić) Profesje dodatkowe bardzo często są przez graczy po prostu ignorowane, a to poważny błąd, gdyż mają naprawdę wysoką wartość. Profesje są bardzo ważną częścią świata World of Warcraft, inna sprawa, że ta właśnie gra posiada najlepiej rozwinięty i najciekawszy system profesji. Jedynym błędem, którego nie należy popełniać przy doborze profesji to wybierać dwie profesje produkujące przedmioty. Brak materiałów oraz brak pieniędzy na nie spowoduje, że będą one bardzo opóźnione względem naszego poziomu.