Menu

Wydajność komputera Jak ją poprawić. Poradnik – graczom.pl

Kupując nową grę,  chcielibyśmy jak najszybciej zabrać się za rozgrywkę i nie przejmować się o wydajność ograniczenia i upływający czas.

Niestety, zdarza się tak, że nasz wysłużony, kilkuletni sprzęt nie radzi sobie zbyt dobrze z nowymi, wymagającymi pod względem konfiguracji sprzętowej tytułami i jego wydajność jest zbyt mała . Czy w takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak zainwestowanie kilku tysięcy złotych w nowy sprzęt? Na szczęście nie! Są sposoby, żeby zwiększyć wydajność nie wydając ani złotówki.

Zanim przyjdzie nam wybrać się na zakupy w poszukiwaniu nowego sprzętu, warto zapoznać się z kilkoma prostymi sposobami, które są w stanie znacznie zwiększyć Wydajność i ilość klatek na sekundę w grach.

Pierwszą zasadą, która nie tyczy się tylko i wyłącznie gier jest dbanie o dobry stan naszego komputera – zarówno sprzętowy, jak i programowy. Bardzo istotne jest dbanie o to, aby nasz komputer nie był zakurzony. Rozkręćmy więc obudowę i sprawdźmy, czy w środku, a zwłaszcza w okolicy procesora i karty graficznej nie zebrało się dużo kurzu, a jeśli tak, to usuńmy go, korzystając ze sprężonego powietrza. Kurz nie tylko przyczynia się do przegrzewania się podzespołów komputera, ale może również przyczyniać się do powstawania zwarć, w wyniku których może dojść do uszkodzenia naszego sprzętu. Podobnie zresztą powinniśmy zadbać o stan systemu operacyjnego i plików na dysku. Regularnie przeprowadzajmy skany antywirusowe i w poszukiwaniu programów szpiegowskich, defragmentujmy dysk twardy i usuwajmy z niego niepotrzebne pliki. Wbrew pozorom takie działania mogą znacznie zwiększyć wydajność naszego komputera.

Wydajność komputera w grach

Wydajność w grach

Oprócz tego możemy spróbować skorzystać ze specjalnych aplikacji  aby poprawić wydajność, takich jak np. AdwCleaner lub Razer Game Booster Pozwalają one np. na wyłączenie zbędnych procesów działających w tle i usług naszego komputera, które nie są potrzebne podczas grania a zużywają zasoby komputera i zmniejszają wydajność. Tego typu programy charakteryzują się  prostotą użytkowania, i odwracalnym działaniem, a więc nie ma ryzyka, że w jakiś sposób uszkodzimy nasz PC.

Osoby bardziej zaawansowane mogą też pokusić się o podkręcenie parametrów procesora i karty graficznej. Pozwala to na zwiększenie wydajności, jednak wiąże się z większym hałasem i wyższymi temperaturami, może również prowadzić do uszkodzenia sprzętu. Wszystko to sprawia, że z tej metody nie powinny korzystać osoby nie mające wcześniejszych doświadczeń w tej dziedzinie.

Jeśli wszystkie powyższe możliwości zawiodą, to nie pozostaje nam nic innego jak zakupienie nowego sprzętu do grania. Mimo wszystko warto wypróbować te opcje, bowiem mogą okazać się skuteczne i pomogą nam zaoszczędzić nieco pieniędzy na kupnie nowych podzespołów lub całego komputera.